UPPSALA INTERNATIONELLA GITARRFESTIVAL ÖPPNAR OCH STÄNGER FESTIVALEN MED EN SPANSK GRUPP

Sinfonity blog                        Robert Svärd blog

Sinfonity
Dag: 11/10 Tid: 19.30
Plats: Uppsala Konsert & kongress, Vaksala torg 1, Uppsala

Robert Svärd och Alfredo Tejada
Dag:
15/10 Tid: 19.00
Plats:
Uppsala Konsert & kongress, Vaksala torg 1, Uppsala

Sinfonity

Sinfonity , världens första elgitarrorkester, ger en konsert som inviger Uppsala Internationella Gitarrfestival. Den spanska orkestern kombinerar rock, heavy metal och elgitarrer med klassisk music i en storslagen show där ljuset, ljudet, scenografin och musikerna skapar en unik föreställning.

 

Robert Svärd och Alfredo Tejada

Robert Svärd, som anses vara en av världens bästa flamencogitarrister, ger en konsert tillsammans med framstående spanska musiker:
Alfredo Tejada är en eftertraktad sångare i flamencovärlden. I år vann han “Lámpara Minera”, det mest ansedda en flamencosångare kan vinna.
Miguel “El Cheyenne” (Miguel Rodríguez Fernández) är slagverkare samt lärare i cajón de flamenco och slagverk. Han är en av världens mest efterfrågade slagverkare.
Joan Masana är basist, en av få som bemästrar såväl jazz som flamenco. Han uppträder regelbundet med många av de stora flamencoartisterna.
I samarbete med Spaniens Ambassad